پروژه اسپایدر دهکده آبی پارس

دهكده آبی پارس یكی از مراكز تفریحی آبی در مجاورت شهر تهران می باشد كه با استفاده از امكانات به روز و خدمات رسانی عالی توانسته بسیار از گردشگرانی را كه تمایل به سپری نمودن ساعاتی پرهیجان را دارند به خود جذب كند.
طرح مشاور پروژه برای وروردی اصلی این مجتمع نمایی به ابعاد 9 * 25 متر بصورت نمای شیشه ای و با استفاده از نمای شیشه ای اسپایدر می باشد. همچنین باكس هایی شیشه ای بعنوان ویترین هایی آكواریومی در این قسمت از مجتمع با ارتفاع 6 متر و عرضهای 4 ، 6 و 9 متر وجود دارد.
كارفرما پروژه مهندس پاكتچیان و مشاور پروژه شركت مهندسین Atkins بوده و متراژ قسمت های اسپایدر مجموعا 450 متر مربع می باشد. باكس های شیشه ای نمای جنوبی مجتمع با استفاده از لوله آهن با پوشش رنگ اتومبیلی سفید و شیشه لمینیت جهت ایجاد محیطی امن در این قسمت ها نماسازی شده است. بعلت عدم امكان انتقال بار ورودی اصلی به كف مجتمع از باكس فلزی خرپایی با عرض 22 متر جهت انتقال بار به ستون های اطراف استفاده شده است كه بار نمای اسپایدر ، ورق كامپوزیت و سازه های خرپایی عمودی را تحمل می كند. كلیه محاسبات سازه و انرژی این قسمت از نما توسط دفتر فنی ایستا انجام پذیرفته شده است. جهت ایجاد دید شفاف تر از محیط داخلی مجتمع و در راستای حذف المان های مزاحم در نما از لوله های افقی با دیتیل اتصالات تخصصی جهت اتصال یراق اسپایدر استفاده شده است. یراق آلات اسپایدر بكار رفته از نوع استیل 316 و با برند Dongge و ساختار شیشه ورودی متشكل از دو لایه شیشه 6 میلیمتر سكوریت لمینیت می باشد.